Sunday, September 14, 2014

Савети за добар почетак руковођења одељењем


* Већину савета смо применили још од почетка нашег дружења у првом разреду и наше искуство каже да:
У одељењу стално треба да буде занимљиво и у позитивном смислу “турбулентно”. Примена ових предлога треба да се усагласи са одељењским правилима и треба их стално дограђивати и мењати, јер устаљеност нема зелено светло (бар код нас). Свако одељење има неки свој другачији обичај, начин, понашање, па у складу са тим примењује приказано. Ми имамо разноразне додатке на дате савете и они су приказани испод сваког од њих.

Савет 1
Направите ланац комплимената. Почните ланац било од папира или од папирних спајалица. Објасните ученицима да сваки пут када примете да се неко у разреду понаша лепо, ви ћете додати један сегмент том ланцу. Када ланац достигне одређену величину, наградићете читав разред неком наградом или посебном ужином. Можете чак да узмете у обзир додавање сегмената ланцу ако неки други наставник похвали неког од ваших ученика. Можете стартовати са једним или два сегмента за ученике да их мотивишете да наставе ланац.
*Ланац комплимената је добра идеја, пробали смо, функционише, али још један од предлога је и -ланац успеха- сваки добар наступ, приказ, одговор који је комплетан, представљање лекције, радознало истраживање по енциклопедијама и књигама или интернету, такође су карика у ланцу, и то каква! :)

Савет 2
Распоред седења. Покушајте да распоредите столице и столове у својој учионици у тространом облику који чини квадрат. Са оваквим распоредом, сваки ученик је у првом реду, а ово значи да се можете кретати по учионици и пазити на читав разред у исто време. Изучавања су показала да код типичних распореда столица и столова, што ученик седи даље од предњег дела учионице, већа је вероватноћа да ће се и лошије понашати. Ако вам је потребно да распоредите столице и столове за групни рад, то ћете веома лако урадити.
*Дефинитивно најбољи распоред, посебно у првом разреду, где сви желе да буду у првој клупи, а применљив је до одређеног броја ученика (нас је 24). Сви су задовољни, сви учествују, сви су близу учитељу и ствара се осећај једнакости, истоважности и блискости, не само са учитељем, већ и међусобно. :)

Савет 3

Скупљање трофеја. Да бисте помогли прелазак ученика у нову школску годину, позовите родитеље и ученике у своју учионицу на “Отворену кућу”. Играјте игру сакупљања трофеја са родитељима-децом тако што они треба да проналазе ствари по учионици, као што су сат, нека песма, њихово име на радном столу, итд. Ви будите оно последње што морају да нађу. Овако ће се родитељи-деца осећати удобно у односу према стварима које се налазе у учионици, а први дан у школи ће им бити лакши.

*Мало је времена првог дана да се организује оваква потрага. Мало смо сви уплашени и “изгубљени”, тако да смо потрагу оставили за други дан, када се боље упознамо и олакшамо узајамну подршку и дружење. Преобликовали смо овај приступ. Нисмо тражили трофеје по учионици, већ по школском дворишту. :)

Савет 4
Унапред установите правила. Пружите вашим ученицима предност да се добро понашају тако што ћете им унапред рећи правила понашања. Нека правила буду кратка. Разговарајте са њима зашто су постављена правила важна.
*Важно ДА, обавезно ДА, али уз додатак правила која ученици сами одреде (а они, то вам је већ познато, и сами одлично знају пожељне облике понашања). :)

Савет 5
Научите брзо имена својих ученика. Што брже запамтите имена својих ученика, то ће вам бити лакше да имате контролу у учионици. Играјте игре имена са својим ученицима на почетку школске године, тако ћете их брже запамтити. Биће много ефикасније ако сте у стању да позовете ученика који ремети рад.
*И не само ученика који ремети рад, похвала ученицима који су примерни, заинтересовани, учествују у разговору, је итекако потребна и пожељна. Имена ученика исписали смо и украсили на картончићима који стоје испред сваког од њих (наравно, за почетак имена је написала учитељица, а задатак деце је био да их украсе цртањем). :)

Савет 6
Будите чврсти, а затим попуштајте. Неки наставници сматрају да је много боље бити чврст на почетку године, не допуштајући ученицима превише. Док неки ученици мисле да је ово лош наставник, други ученици ће волети сигурност коју осећају када је њихов наставник у стању да одржава ред у учионици. Како година одмиче, можете мало да попустите, али и даље будите доследни код поштовања ваших правила.
*Дефинитивно треба од почетка показати ко је ауторитет у учионици. Ученици то једноставно осете, тако се заиста осећају сигурније и знају меру, границу свог понашања. На тај начин, ауторитативно, али не са висине и грубо, постављају се правила која сви морају да поштују. Ауторитет, али пријатељски и са разумевањем! То је основа здравог односа у учионици. :)

Савет 7
Систем црвеног светла-зеленог светла. Направите огласну таблу са темом саобраћаја. Нека сваки ученик има један џеп на огласној табли са именом на њему. У тај џеп стављајте црвени, жути, односно зелени картон. Нека ученици стартују са зеленим картоном сваког јутра. Ако се неки ученик лоше понаша или је непажљив на часу, промените његово светло у жуто. Ако настави са лошим понашањем, окрените на црвено. Ако неко дете добије црвено светло било којег дана, пошаљите цедуљицу кући родитељима да је потпишу и нека је ученик врати следећег дана.
*Ми смо направили семафор, где су се имена ученика уписивала у одређена поља према томе како су се понашали у току дана. Делотворно је, али у краћем периоду. Навика је чудо! После извесног времена постаје рутински, па нема ефекта. :)

Савет 8
Користите постер да постигнете циљ. Нађите постере у књижарама које можете да окачите по учионици, а који имају позитивну поруку. Правила се обично доносе да се реагује на нежељена понашања. Коришћењем позитивних постера, ваши ученици ће читати ствари које ће их изграђивати.
*Постере смо сами правили, неке и штампали. Посебно су утицај имали они до чијег смо записивања дошли после рада на неком тексту (са акцентом на васпитању). Цртање, илустровање таквих постера је заиста делотворно, много више него само донети и записати правила понашања у школи, учионици на часу одељењског старешине. И да, сталним погледом на те позитивне поруке, које се налазе свуда по радном простору-учионици, подсећамо се и верујем да то има битног значаја. :)

Савет 9
Направите таблу на којој ће писати “Све о мени”. Сваке седмице одаберите неколико ученика који су показали изузетно добро понашање у разреду. Реците тим ученицима да донесу своје фотографије и фотографије свега што желе да покажу разреду. Окачите слике на посебну таблу која их приказује. Ово ће навести сваког ученика у разреду да пожели да се и његово име и фотографија нађу на табли, те ће се трудити да поправе своје понашање.
*У нашој учионици се налазе слике свих ученика. Нисмо применили овај савет на приказан начин, већ смо у припреми да на виртуелан начин направимо своје табле на којима ћемо уписивати оно што нас издваја, показати нешто у чему смо најбољи, кроз шта смо постигли успех, наравно појединачно, свако за себе и о себи. То је свакако иновативнији и деци интересантнији начин. Битно је да свако има неки успех који може и уме да прикаже на описан начин. Ми смо направили кутак за истражитеље, креативце, за додатно заинтересоване ученике, који свој рад (истраживање) на тему која је њима интересантна доносе у школу, покажу другима уз објашњење и онда поставе у нашем кутку. То и остале подстиче да на тај начин раде и задовоље своју знатижељу, а истовремено буду и похваљени пред целим одељењем. :)

Савет 10
Користите поене да постигнете циљ. Ако ваш разред има тешкоћа да буде миран, покушајте да користите овај систем бодова. Направите табелу и дајте сваком ученику 20 бодова са којима ће започети дан. Ако неки ученик стално омета рад, одузимајте му по 5 поена. Уколико ученик остане са нула поена, онда можете послати цедуљу родитељима. На крају сваког дана, саберите све ученичке поене добијајући један број. Поставите циљ ученицима да достигну дати број поена за ту седмицу. Ако достигну циљ, уручите им мале награде као што су налепнице, дипломе или бомбоне. Ако не достигну циљ за ту седмицу, читав разред остаје без награде.
*Ефикасно за почетак, али као што већ напоменух, потребно је стално мењати начине за постизање разредне дисциплине и ово је свакако један од њих. :)
* Верујем да и свако од вас, учитеља и наставника, посвећених овом нашем најлепшем послу на свету, има неку интересантну идеју и начин на који ради са својим ученицима и на који постиже жељене, позитивне резултате. Уколико то желите, поделите их са нама! :)

Извор: danijelinepametnice.weebly.com

No comments:

Post a Comment