Sunday, October 23, 2016

Песме о дечијим жељама, сновима..

ТАЈНЕ И СНОВИ

Тоде Николетић



Иза сваке тајне

Постоји тајна

Саткана од вољења

Које пламти…

Само су дечије

Љубави трајне,

И срце само

Тренутке памти

Friday, October 21, 2016

Како савладати вештину читања

Поценат деце који тешко савладава или не савладава читање све је већи. Погледајте на који начи са дететом можете да вежбате ову вештину.

Проблеми у читању, попут мешања графема (слова), њиховог изостављања или додавања једног или више слова на почетку или на крају речи, успорен темпо читања и тешко разумевање прочитаног, све су чешћи међу школском децом. Не постоји одређено правило по ком дете прави грешке у читању. Оне су разноврсне и тешко је пронаћи двоје деце које их на исти начин праве.

Читање је повезано и са проблемима са пажњом, проблемима у психомоторном развоју и другим проблемима због којих је најбоље обратити се стручном тиму (логопед, психолог, реедукатор психомоторике). Међутим, постоје неке вежбе које можете пробати код куће а које су саставни део вежби које логопед ради са дететом.

Thursday, October 20, 2016

5 важних правила у комункацији са децом

Комуникација није само пуко преношење информација, већ и важан елемент у васпитању, помоћу којег можемо да подстакнемо дете на активност, на размишљање, па и на мотивацију и самопоуздање!

Деца су паметна мала бића, брзо и лако уче и памте, што родитеље често уме да завара, па се према њима понашају као према одраслима, а не као према деци.
То се најбоље види кроз примере у комуникацији када родитељи причају са малишанима као са себи равним. При том, не мислим да родитељи треба да „тепају”  и користе „бебећи“ говор, већ да причају тако да их дете стварно разуме и да може да прати ток комуникације.

Зато је корисно да се у разговорима са децом узраста две, три, четири године, придржавамо ових једноставнх правила.

Правило број 1.